Otto Mikkola
Otto Mikkola tunnetaan kokeellisen punkyhtyeen Öppnas Härin ja Oskari Heikkinen & Arktinen Voodoo Orkesterin karismaattisena laulajakitaristina.
Mikkolan musiikkiharrastuksen juuret juontavat kotiin, josta löytyi kaikki tarvittavat välineet itsenäiseen musiikinopiskeluun: perusbändissoittimet, vahvistimet ja muuta laitteet sekä ennen kaikkea suuret määrät äänitteitä. Kymmenenvuotiaana äidin levykokoelmasta löytyneet raskaan rockin pioneerit kuten Led Zeppelin ja Black Sabbath tekivät suuren vaikutuksen, isän kokoelmat edustivat puolestaan Mikkolan sanoin ”kevyempää musiikkia”. Soittimeksi valikoitui lopulta sähkökitara Nirvana-yhtyeen Kurt Cobainin innoittamana. Rock-kulttuuri kolahti Mikkolalle niin lujaa, että soittamisen lisäksi hän toimitti yhdessä veljensä Lassin kanssa useita numeroita Metallityöntekijät-fanzinea. Hänellä ei ole lainkaan muodollista musiikkialan koulutusta; kaikki on aidon punk-hengen mukaisesti opeteltu ja tehty itse, mitä nyt muutamia käytännön vinkkejä saatu musisoivalta isäukolta. Soittokokemusta kertyi koulun juhlatilaisuuksissa.
Mikkolan ensimmäiset bändit olivat kavereiden kanssa kotioloissa pyöritettäviä heppoisia heviviritelmiä, mutta ensimmäinen varsinainen yhtye oli punkkia revittelevä Mielenhäiriö. Lokaalista mainetta nauttivan Öppnas Här -yhtyeen Mikkola perusti ystäviensä kanssa vuonna 2008. Omaperäisen nimen keksi rumpali Arttu Lausas hetken mielijohteesta. Kokeellista punkia esittävä yhtye on soittanut jo kymmeniä keikkoja aina Etelä-Suomessa asti. Demoja on äänitetty kaksi, Torikeitaalla ja Mika Saarelaisen kotistudiossa. Öppnas Härin viettäessä parhaillaan luovaa taukoa Mikkola soittaa ja laulaa The Whackers – kokoonpanossa. 60- ja 70-luvun garage-bändeistä ammentavaan kvartettiin kuuluvat bassoa soittava tyttöystävä Kaisa Väyrynen, rumpali Jaakko Hirvioja sekä kitaristi Teemu Mäki.
Koko ikänsä Rovaniemellä asunut Mikkolan mukaan paikkakunnalla on mukavaa asua ja soitella. Pohjoisessa rockin harrastajat ovat luovia ja musiikillisesti omavaraisia, joskin genret tapaavat olla turhankin yksipuoleisia. Mikkolan viesti päättäjille kuuluu: Lapin kylät ja kaupungit saisivat panostaa bänditoimintaan entistä enemmän; lisää soittomahdollisuuksia ja treenikämppiä sekä tietoa esimerkiksi stipendien ja apurahojen hakemisesta.
Samalta aikakaudelta |
---|
Time In |
Mirja Vaittinen |
Mia Heinonen |
JJNN |
Inkeri Riipi |
ks. myös |
---|
Pertti Juntura |
Jussi Pernu |
Jori Kontio |
Keystone Cops |
Juha Henttunen |
Otto Mikkola | |
---|---|
Taiteilijanimi: | Oskari Heikkinen |
Aktiiviura: | 2000-2009, 2010-luku |
Tyylisuunnat: | blues, folk, gospelrock, heavy rock, punk rock, rock |
Soittimet: | kitara, laulu |
Yhtyeet: |
Exitium Terror Lapin Sota Temppeliherrat Whackers Masentuneet Occult Overdrive Totaalinen Tuho Mielenhäiriö Burial Cult Puhelinseksi Keho Öppnas Här Autiomaa Våmit Oskarin Ilmestys Oskari Heikkinen & Arktinen Voodoo Orkesteri |
Muuta: | Valokuva julkaistu (C) artistin luvalla. |